Diagnostyka komputerowa samochodu
— autoserwis Niedźwiedzia

Diagnostyka komputerowa samochodu służy szybkiemu odnalezieniu usterek w pojeździe. To idealne rozwiązanie, które oszczędza czas i pieniądze właściciela. Pozwala także na ustalenie, czy przebieg pojazdu nie został wcześniej zaniżony. Jest to już dziś prawnie zabronione. Jednak po polskich drogach jeździ wiele pojazdów, w których cofnięto licznik. Najważniejszą funkcją komputerowej diagnostyki pozostaje jednak szybka naprawa auta. Wobec powszechnie stosowanej w nich elektroniki to ogromne ułatwienie dla serwisów samochodowych. Szukanie niektórych usterek na ślepo nie gwarantuje ich usunięcia w 100%. Doprowadza też do zwiększonych kosztów naprawy auta. Nic więc dziwnego, że profesjonalne zakłady korzystają z nowoczesnych możliwości. Także w serwisie Niedźwiedzia w Luboniu można sprawdzić samochód z pomocą diagnostyki komputerowej.

Diagnostyka komputerowa pojazdu — na czym polega?

Diagnostyka komputerowa samochodu to odczytanie danych z pamięci jego komputera. Odbywa się za pomocą specjalnego łącza w aucie. Konieczne jest do tego odpowiednie okablowanie oraz komputer serwisowy z dedykowanym oprogramowaniem. Taki zestaw pozwala na komunikację z pojazdem. Dzięki niemu możliwe jest czytanie danych o usterkach. Można także ustawić niektóre funkcje samochodu. Niekiedy da się odczytać dane o wcześniejszych awariach i dokonanych naprawach. Można w ten sposób uzyskać informacje o ogólnym stanie kondycji auta. To wyjątkowo dobry sposób na ustalenie wielu szczegółów dotyczących auta. Najczęściej jednak diagnostyka komputerowa samochodu służy do ustalenia usterek będących przyczyną awarii pojazdu. Komputer pokładowy auta kontroluje bowiem wiele układów. Najważniejsze z nich to:

  • układy bezpieczeństwa jazdy typu: ABS, ASR, ESP;
  • system poduszek powietrznych;
  • sterowanie silnikiem;
  • sterowanie automatyczną skrzynią biegów;
  • układ paliwowy;
  • zawieszenie pojazdu.

Podczas diagnostyki komputerowej informacje o błędach podawane są często w postaci kodów. Ich odczytaniem zajmują się doświadczeni mechanicy samochodowi. Na ich podstawie w krótkim czasie ustalają oni przyczynę awarii auta. Nie pozostaje wtedy nic innego jak zająć się naprawą lub wymianą wadliwego elementu. Sama naprawa trwa dzięki temu nieporównywalnie krócej niż przy tradycyjnej diagnostyce. To czysta oszczędność. I czasu i pieniędzy.

Diagnostyka komputerowa — kiedy sprawdzać auto?

Kiedy warto poddać samochód diagnostyce komputerowej? Auta wyposażone w nowoczesne komputery pokładowe same sygnalizują błędy. Niektóre z nich nie wymagają ingerencji mechanika. Wiele z nich sygnalizowanych jest charakterystyczną ikoną wyświetlaną na desce rozdzielczej pojazdu. To tzw. check engine. Zaświecenie się kontrolki jest prawdziwym utrapieniem kierowców. Oznacza bowiem nieprawidłowość, której nie da się zdiagnozować od ręki. Tu właśnie konieczne jest sprawdzenie samochodu za pomocą szczegółowej diagnostyki w serwisie. Uwagę powinny wzbudzić także kontrolki systemów bezpieczeństwa. Jakie jeszcze objawy wymagają wizyty u profesjonalnych mechaników samochodowych? To między innymi:

  • kontrolki ostrzegawcze na desce rozdzielczej;
  • większe niż zazwyczaj spalanie;
  • utrata mocy silnika w czasie jazdy;
  • problemy z odpalaniem samochodu;
  • nierównomierne obroty silnika;
  • problemy z automatyczną skrzynią biegów.

To najbardziej charakterystyczne objawy wymagające szczegółowej diagnostyki komputerowej samochodu. Warto jednak pamiętać, że taki rodzaj sprawdzenia auta może opłacać się przed jego zakupem. Oczywiście mowa tu o samochodach używanych. Tu bowiem najłatwiej określić stan pojazdu bez skomplikowanych oględzin. Odczytanie danych zapisanych w komputerze pokładowym auta pozwoli niekiedy zaoszczędzić wiele pieniędzy. Zarówno podczas zakupu, jak i przy ewentualnych późniejszych naprawach. Wielu sprzedawców nie zdaje sobie bowiem sprawy z faktycznego stanu pojazdu. Niekiedy usterki są celowo ukrywane, by łatwiej było sprzedać auto. Diagnostyka komputerowa używanego samochodu zdaje się w tym przypadku wręcz obowiązkowa.

Diagnostyka komputerowa auta — zalety

Trudno powstrzymać się od wrażenia, że diagnostyka komputerowa auta ma same zalety. Nie tylko oszczędza czas mechanikowi. To bowiem przekłada się bezpośrednio na cenę usługi. Szybka diagnoza to mniejsza ilość roboczogodzin poświęconych naprawie. To także gwarancja wymiany faktycznie uszkodzonych podzespołów. Tego rodzaju usługa gwarantuje, że serwis nie naciąga Klienta na koszty. Diagnostyka komputerowa samochodu w serwisie Niedźwiedzia w Luboniu to podstawa naprawy. Jej koszt szybko się zwraca, oszczędzając kieszeń Klienta. To także idealny sposób na sprawdzenie w profesjonalnym serwisie używanego samochodu przed jego zakupem. Może być to wyjście do negocjacji ceny. Może także udaremnić nabycie pojazdu powypadkowego lub nadmiernie wyeksploatowanego.

Kasowanie błędów podczas diagnostyki komputerowej samochodu

Diagnostyka komputerowa samochodu jest też wstępem do kasowania błędów. Istotne jest przy tym, by czynność ta poprzedzona została wcześniejszą naprawą sygnalizowanej usterki. To ważne, ponieważ samo skasowanie błędu w aucie nie usuwa przyczyny jego wystąpienia. Dla własnego bezpieczeństwa warto dokonać niezbędnych napraw. Niekiedy zdarza się, że błąd nie wynika z usterki auta. Tak może być podczas jazdy na paliwie złej jakości. Komputer pokładowy samochodu sygnalizuje od razu błąd wtryskiwaczy silnika. To nie jest typowa awaria. Najczęściej wystarczy zatankować później paliwo sprawdzonej jakości. Błąd jednak może być dalej sygnalizowany kontrolką na desce rozdzielczej. Warto udać się do profesjonalnego serwisu na kasowanie wyświetlanego błędu. Nie zaszkodzi przy okazji poznać ogólny stan pojazdu.

cropped-logo-do-naklejek-2019-ang2-1.png

Serwis Samochodowy Niedźwiedź-Lock to kompleksowe usługi z zakresu mechaniki samochodowej. 40 lat doświadczenia w branży motoryzacyjnej gwarantuje profesjonalnie i rzetelnie wykonane usługi.

USŁUGI

KONTAKT

570 901 901
biuro@serwisniedzwiedzia.pl

ul. Przemysłowa 6,
62-030 Luboń

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 16:00
Sobota – Niedziela: nieczynne