Wymiana filtrów w samochodzie — autoserwis Niedźwiedzia w Luboniu

Wymiana filtrów w samochodzie jest jedną z usług w Serwisie Niedźwiedzia w Luboniu. To niezwykle istotna dla aut czynność, o której często się zapomina. To błąd. Zapchane lub brudne filtry mogą prowadzić do wielu usterek. Mają też duży wpływ na poprawne działanie wyposażenia pojazdu. W samochodach występują cztery podstawowe rodzaje filtrów. Są to:

  • filtr oleju;
  • filtr powietrza;
  • filtr paliwa;
  • filtr kabinowy.

Każdy z nich powinien być wymieniany zgodnie z zaleceniem producenta. Najczęściej jednak czynności te wykonuje się w czasie jednego pobytu samochodu w autoserwisie. To wygodne dla użytkowników i właścicieli aut. Nie trzeba bowiem pamiętać dat i przebiegu pojazdu dla każdego z filtrów.

Wymiana filtra oleju — Luboń — Serwis Niedźwiedzia

Wymiana tego filtra w Serwisie Niedźwiedzia przeprowadzana jest najczęściej podczas wymiany oleju. Wynika to z wygody i oszczędności dla Klienta. Element ten odpowiedzialny jest za oczyszczanie oleju z minimalnych drobin i opiłków metali. Zatrzymuje także resztki niespalonego paliwa, czy nagar. Zapewnia właściwe smarowanie części silnika. Głównie panewek i elementów zaworów. Wymiana filtra oleju powinna następować zgodnie z zaleceniem producenta. Przyjmuje się jednak, że czynność ta konieczna jest co 15-30 tys. kilometrów. Zależy to w dużej mierze od sposobu eksploatacji auta. Jeśli głównie poruszamy się nim po mieście, należy przyjąć dolną granicę. W przypadku niskich przebiegów rocznych warto wymienić filtr oleju w samochodzie raz w roku. Gwarantuje to nie tylko dłuższą żywotność silnika, ale też zachowanie jego wnętrza w czystości.

Wymiana filtra powietrza — Serwis Niedźwiedzia w Luboniu nieopodal Poznania

Wymiana filtra powietrza w samochodzie jest często bagatelizowana. A jest to jeden z ważniejszych elementów silnika. Chroni go przed przedostawaniem się do wnętrza zanieczyszczeń z powietrza. Podczas jazdy po drogach szutrowych i piaskowych, także przed piaskiem i drobinami kurzu. Regularna wymiana filtra powietrza sprawia, że silnik pracuje równo. Zużywa przy tym mniej paliwa. To także zabezpieczenie przed zatarciem, zwłaszcza gdy auto posiada turbosprężarkę. Nawet jedno ziarenko piasku może być przyczyna kosztownej naprawy. Stąd jest to niezwykle ważna czynność. Wymianę filtra powietrza powinno przeprowadzać się raz na 15-20 tys. kilometrów. Przy małych przebiegach — raz w roku. Nie tylko poprawi to sprawność silnika, ale też wydłuży jego żywotność.

Wymiana filtra paliwa w Autoserwisie Niedźwiedzia w Luboniu

Wymiana filtra paliwa dotyczy przede wszystkim samochodów z napędem Diesla. W autach zasilanych benzyną nie jest to koniecznością. W wielu egzemplarzach filtr ten znajduje się w baku. Dostęp do niego jest zatem bardzo ograniczony. W takich przypadkach filtr paliwa wymienia się jedynie, gdy bak auta jest skorodowany. Nieco inaczej sytuacja wygląda w autach na olej napędowy. Tu regularna wymiana filtra paliwa jest koniecznością. Zwłaszcza w nowoczesnych jednostkach napędowych. Element ten odpowiada za zatrzymanie zanieczyszczeń, nim paliwo trafi do wtrysków. Producenci zalecają wymianę filtra paliwa w zakresie od 30 do nawet 100 tys. przebiegu. Warto jednak przyjąć dolną granicę. Zwłaszcza w przypadku okazjonalnego użytkowania samochodu. Najlepiej zrobić to, co 30-40 tys. kilometrów. Zaleca się także, by czynność tę wykonywać przed zimą. Wtedy w filtrze odkłada się największa ilość parafiny, wody i innych zanieczyszczeń. Ich zamarznięcie spowoduje poważne problemy z rozruchem silnika.

Wymiana filtra kabinowego — Serwis Niedźwiedzia — Luboń

Wymiana filtra kabinowego wpływa na komfort kierowcy i pasażerów. Ma też znaczenie dla naszego zdrowia. Element ten oczyszcza bowiem powietrze, które dostaje się i krąży w kabinie auta. Filtr kabinowy często ma właściwości antyalergiczne. Nieco droższe są takie, które zatrzymują cząsteczki smogu i przeciwdziałają powstawaniu pleśni. Ten niepozorny element ma wielkie znaczenie dla wygody podczas jazdy. Zapchany filtr kabinowy nie przepuszcza powietrza z dmuchawy. Może zatem prowadzić do chłodu lub nadmiernego ciepła w kabinie. To także przyczyna parujących szyb. Odpowiada on za sprawną wentylację kabiny. To niezwykle istotne podczas upałów i mrozów. Także podczas opadów. Wtedy bowiem dmuchawa pracuje najczęściej. Filtr kabinowy powinno wymieniać się co najmniej raz w roku. Najlepiej połączyć to z przeglądem klimatyzacji w samochodzie. Warto dokonywać tej czynności regularnie. Filtr kabinowy jest siedliskiem bakterii i grzybów, które są przyczyną infekcji dróg oddechowych. Z pewnością docenią to alergicy, dla których wysoka jakość powietrza ma ogromne znaczenie.

 

cropped-logo-do-naklejek-2019-ang2-1.png

Serwis Samochodowy Niedźwiedź-Lock to kompleksowe usługi z zakresu mechaniki samochodowej. 40 lat doświadczenia w branży motoryzacyjnej gwarantuje profesjonalnie i rzetelnie wykonane usługi.

KONTAKT

570 901 901
biuro@serwisniedzwiedzia.pl

ul. Przemysłowa 6,
62-030 Luboń

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 16:00
Sobota – Niedziela: nieczynne